Ogród Botaniczny

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (ul. Kopernika 27), kolorowa egzotyka całkowicie zniewala zmysły. Na powierzchni niemal 10 hektarów rośnie ok. 6 tysięcy taksonów, a wśród nich m.in. sagowce, storczyki, rośliny mięsożerne, sukulenty, palmy.

Swym wyglądem zaskakują podobnież leciwe derenie jadalnie - wg tradycji posadzone przez Jana Śniadeckiego w 1790 r. - 200-letni grochodrzew oraz liczący ponad 230 lat Dąb Jagielloński. Warto wspomnieć, iż wcześniejsze badania tego dębu szypułkowego szacowały wiek drzewa na 400-500 lat. Seniorami krakowskiego Ogrodu Botanicznego UJ są także 150-letnie sagowce, rozłożysta robinia akacjowa, zasadzony na początku XIX w. milin amerykański oraz zasadzone już ponad 100 lat temu miłorząb japoński i palma daktylowca kanaryjskiego.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jest wszak najstarszym tego rodzaju parkiem roślin w Polsce, powstał w 1783 r. To miejsce z pewnością warte odwiedzenia, także całą rodziną. Tym bardziej, że w ramach całego kompleksu funkcjonuje także Muzeum Ogrodu Botanicznego, zazwyczaj otwarte od połowy kwietnia do połowy października, w środy, piątki i niedziele. Wśród zbiorów, gromadzonych systematycznie od 1780 roku, są m.in. narzędzia do pielęgnacji roślin, preparaty egzotycznych gatunków - od przekrojów po nasiona i owoce - czy rzemiosło artystyczne z najdalszych zakątków świata.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz