Ogród Botaniczny

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie(ul. Kopernika 27),kolorowa egzotyka całkowicie zniewala zmysły. Na powierzchni niemal 10 hektarów rośnie ok. 6 tysięcy taksonów, a wśród nich m.in. sagowce, storczyki, rośliny mięsożerne, sukulenty, palmy.

Swym wyglądem zaskakują podobnież leciwe derenie jadalnie - wg tradycji posadzone przez Jana Śniadeckiego w 1790 r. - 200-letni grochodrzew oraz liczący ponad 230 lat Dąb Jagielloński. Warto wspomnieć, iż wcześniejsze badania tego dębu szypułkowego szacowały wiek drzewa na 400-500 lat. Seniorami krakowskiego Ogrodu Botanicznego UJ są także 150-letnie sagowce, rozłożysta robinia akacjowa, zasadzony na początku XIX w. milin amerykański oraz zasadzone już ponad 100 lat temu miłorząb japoński i palma daktylowca kanaryjskiego.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jest wszak najstarszym tego rodzaju parkiem roślin w Polsce, powstał w 1783 r. To miejsce z pewnością warte odwiedzenia, także całą rodziną. Tym bardziej, że w ramach całego kompleksu funkcjonuje także Muzeum Ogrodu Botanicznego, zazwyczaj otwarte od połowy kwietnia do połowy października, w środy, piątki i niedziele. Wśród zbiorów, gromadzonych systematycznie od 1780 roku, są m.in. narzędzia do pielęgnacji roślin, preparaty egzotycznych gatunków - od przekrojów po nasiona i owoce - czy rzemiosło artystyczne z najdalszych zakątków świata.

Mini przewodnik

Placówka Uniwersytetu Jagiellońskiego założona w 1783 roku, co czyni z niej najstarszy ogród botaniczny w Polsce. Jego chlubą jest szypułkowy Dąb Jagielloński, zasadzony niedługo po otwarciu. Na terenie o powierzchni niespełna 10 hektarów udało się zebrać ponad 5 tys. gatunków roślin ze wszystkich stron świata. Przygotowano również interesującą wystawę muzealną.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja