Kościół św. Wojciecha

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Niewielka i niepozorna, aczkolwiek szczególnie cenna świątynia na mapie zabytków sakralnych Krakowa. Kościół św. Wojciecha powstał w miejscu, gdzie słynny czeski biskup, misjonarz i męczennik, zaufany pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, wygłaszał na Rynku Głównym stolicy Małopolski. Jeszcze na przełomie X i XI wieku wzniesiono tutaj drewniany kościół, zaś w drugiej połowie XI lub na początku XII stulecia zbudowano murowany przybytek w stylu romańskim.

Ślady wczesnośredniowiecznego rodowodu kościoła św. Wojciecha w Krakowie zachowały się przede wszystkim w murach i podziemiach przybytku. Aktualna architektura i wystrój świątyni prezentują cechy typowe dla epoki baroku. Wszystko za sprawą gruntownej przebudowy, jaka miała miejsce w XVII wieku - później również prowadzono różne prace remontowo-budowlane, jednak już na znacznie mniejszą skalę. Przebywając w kościele św. Wojciecha warto przyjrzeć się z bliska kilku zabytkom sztuki sakralnej. Zwłaszcza malowidłom Andrzeja Radwańskiego po wewnętrznej stronie kopuły, rzeźbom aniołów na ścianie tęczowej, bogato zdobionemu ołtarzowi głównemu oraz obrazowi patrona, w którym Kasper Kurtz połączył malarstwo barokowe z tradycjami gotyckimi.

W krakowskim kościele św. Wojciecha można zobaczyć jeszcze specjalną wystawę, przygotowaną przez miejscowe Muzeum Archeologiczne. Ekspozycja koncentruje się na historii Rynku Głównego i samej świątyni - na zwiedzających czekają m.in. miniaturowe modele zabytków, wydobyte z wykopalisk relikty czy pozostałości po wczesnochrześcijańskim cmentarzu.

Cennik

Ceny wejściówek na wystawę Muzeum Archeologicznego w kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie - stan na sierpień 2018:

  • 2 zł za bilet ulgowy
  • 4 zł za bilet normalny

Wstęp do samego kościoła św. Wojciecha pozostaje bezpłatny.

Mini przewodnik

Mała, acz niebywale istotna świątynia. Kościół św. Wojciecha w Krakowie to bodaj najstarszy przybytek wiary chrześcijańskiej w mieście, wybudowany na przełomie X i XI wieku. Początkowo był to drewniany kościółek, wkrótce przerobiony na murowaną świątynię romańską, a w XVII w. przebudowany na kościół barokowy. W środku piękne dzieła sztuki sakralnej i wystawa Muzeum Archeologicznego.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja