Kościół Świętej Trójcy

Nieopodal kościoła Bożego Ciała znajduje się kościół Świętej Trójcy (ul. Krakowska 48) powstały w latach 1741-43 i 1751-58. Świątynię wystawiono w stylu późnego baroku, spore grono znawców architektury sakralnej uważa ją za jeden z najważniejszych i najcenniejszych zabytków tego rodzaju w całym Krakowie.

W wizerunku budowli wyróżnia się przede wszystkim pomysłowo zaprojektowana fasada autorstwa Franciszka Placidiego - włoskiego architekta, który w połowie XVIII stulecia był zaangażowany w wiele krakowskich projektów. W swojej pracy Placidi inspirował się przede wszystkim barokiem w wydaniu rzymskim - a jako że już od XVI wieku włoska architektura miała ogromny wpływ na kształt Grodu Kraka, kościół bonifratrów pod wezwaniem Świętej Trójcy w naturalny sposób stał się kontynuatorem tej pięknej tradycji.

Wnętrza świątyni, jak na barokową perełkę przystało, kryją mnóstwo wspaniałości i pięknych dzieł sztuki. Zwiedzający Kraków i kościół Świętej Trójcy turyści powinni zwrócić szczególną uwagę na wszechobecne polichromie (zwłaszcza freski na sklepieniu prezbiterium), ołtarz główny, bogato dekorowany chór muzyczny oraz kilka bocznych kaplic.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Późnobarokowa perełka w architekturze Krakowa. Budowa trwała - z długą przerwą wynikającą z kwestii finansowych - w latach 1741-1758. Największym atutem świątyni jest piękna fasada, wykonana przez Franciszka Placidiego. Inne wiekopomne dzieła sztuki sakralnej z epoki to ambona z aniołkami, cudowna figura Jezusa z ołtarza głównego czy polichromia na sklepieniu.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz