Kościół św. Marcina

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Obecnie parafialna świątynia wspólnoty ewangelicko-augsburskiej, pierwotnie klasztorny przybytek zgromadzenia karmelitanek bosych. Dlatego też kościół św. Marcina w Krakowie prezentuje się nadzwyczaj bogato jak na protestanckie standardy. Z drugiej strony - wypada cokolwiek blado w porównaniu z przepychem innych kościołów barokowych w mieście. Ot, taki podwójny paradoks.

Krakowski kościół św. Marcina wzniesiono najprawdopodobniej w latach 1637-1640, na miejscu średniowiecznego domu bożego z XIV w. - głównym architektem był Giovanni Trevano. Podobno ostatecznie budowla jest sporo mniejsza od pierwotnie planowanej, a to ze względu na rzekomy sprzeciw zakonu klarysek, które na sąsiedniej posesji mają swój klasztor i kościół św. Andrzeja. W 1787 r. karmelitanki przeniosły się do klasztoru na Wesołej (przy dzisiejszej ulicy Mikołaja Kopernika),zaś w 1816 r. “niczyj” kościół św. Marcina przekazano wyznawcom luteranizmu. Decyzja senatu była swego rodzaju zadośćuczynieniem za wielokrotne zniszczenia i akty wandalizmu jakie dotykały ewangelicko-augsburską świątynię na ul. św. Jana.

Jeśli chodzi o wyposażenie i dzieła sztuki, bodaj najciekawszy będzie zdobiący ołtarz główny obraz “Chrystus uciszający burzę”, namalowany przez Henryka Siemiradzkiego. Pozostałe skarby kościoła św. Marcina w Krakowie to jakoby cudowny krucyfiks datowany na 1370-1380 rok, płaskorzeźba przedstawiająca Mikołaja Reja oraz witraże, jakie w okresie międzywojennym wykonał Adam Ciompa. Miłośników kościelnej muzyki zapewne zainteresują również 23-głosowe organy, skonstruowane przez Wacława Biernackiego w latach ‘30 XX wieku.

A skoro już o muzyce mowa… Warto wspomnieć, że praktycznie w każdą niedzielę - zazwyczaj ok. godziny 18:00 - w ewangelickim kościele św. Marcina odbywają się koncerty utworów i kompozycji religijnych bądź pokrewne wydarzenia muzyczne. Do tego od czasu do czasu świątynia gości większe imprezy kulturalne, choćby takie jak Festiwal Przy Królewskim Trakcie.

Mini przewodnik

Barokowy zabytek sakralny wspólnoty ewangelicko-augsburskiej. Kościół św. Marcina w Krakowie budowano w latach 1637-40 według projektu Giovanniego Trevano. Świątynia powstała na miejscu przybytku z XIV w. i służyła karmelitankom bosym. Kościół trafił w ręce luteran w 1816 r., po przeniesieniu zakonu. Warto tu zobaczyć obraz “Chrystus uciszający burzę” Henryka Siemiradzkiego, gotycki krucyfiks… albo wybrać się na koncert.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja