Kościół św. Józefa
- Adres Jana Zamoyskiego 2
30-523 Kraków - Telefon+48 126 561 756
- E-mail[email protected]
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Neogotycka architektura sakralna w najlepszym, nad wyraz malowniczym wydaniu. Kościół św. Józefa stanowi efektowną wizytówkę całego Podgórza w Krakowie - niegdyś zupełnie odrębnego miasta, a dokładnie od 1915 roku dzielnicy dawnej stolicy Polski. Nawet jeśli świątynia należy do młodszych zabytków - budowa trwała od 1905 do 1909 roku - to jej piękno niewątpliwie mocno wyróżnia się w panoramie miasta.
Projekt kościoła św. Józefa to dzieło Jana Sas-Zubrzyckiego - profesora Politechniki Lwowskiej, niezwykle cenionego na przełomie XIX i XX stulecia architekta, wielkiego orędownika historyzmu w projektowaniu przestrzeni miejskiej Krakowa. Z zewnątrz budowla prezentuje się równie majestatycznie, jak najwspanialsze świątynie z epoki średniowiecza - podobno 80-metrowa wieża zegarowa wzorowana była na strzelistej konstrukcji kościoła Mariackiego. Podobnie jak bogato dekorowane wnętrza. “Znakiem firmowym” zabytku jest 67 wizerunków postaci świętych na płaskorzeźbach. Konstrukcja zastąpiła religijny przybytek z 1832 roku, rozebrany po kilkudziesięciu latach ze względu na fatalny stan techniczny.
Spośród licznych dzieł sztuki w kościele św. Józefa z Krakowa, na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza ołtarze - łącznie 9 różnej wielkości “stołów ofiarnych” z figurami chrześcijańskich świętych, obrazami, złoceniami, reliefami i innymi ozdobami. Rzecz jasna najbardziej imponująco prezentuje się ołtarz główny. Poza tym ogromnym kunsztem charakteryzują się także neogotycka ambona, konfesjonały oraz 24-głosowe organy, zbudowane w 1922 r. w pracowni Adolfa Homana.
Do podgórskiej wspólnoty kościoła św. Józefa w Krakowie należą również położony w odległości kilku przecznic kościółek św. Benedykta oraz Kamieniołom imienia Jana Pawła II. Nad wyraz oryginalna plebania (historia budynku sięga XVII/XVIII w.),w której poza mieszkaniami księży czy kancelarią parafialną działa również… swego rodzaju centrum kultury. Scena muzyczno-teatralna, galeria sztuki, klub dyskusyjny czy biura rozmaitych organizacji okołoreligijnych. Nie zaszkodzi jeszcze wspomnieć, że kościół św. Józefa sąsiaduje z dzwonnicą wybudowaną w 1879 roku.
Jeden z najwspanialszych przykładów neogotyckiej architektury sakralnej w Krakowie. Kościół św. Józefa na Podgórzu wzniesiono w latach 1905-09, na miejsce wyburzonej świątyni z 1832 r. Zabytek wyróżnia 67 płaskorzeźb z wizerunkami świętych i 9 bogato zdobionych we wszelkiego typu dzieła sztuki ołtarzy. Warto wspomnieć o Kamieniołomie im. JP II - oryginalnym centrum kultury w podziemiach plebanii.
Opinie