Kościół św. Andrzeja Apostoła

Katolicka świątynia o eklektycznej architekturze, jeden z najstarszych zabytków sakralnych całego Krakowa. Kościół św. Andrzeja Apostoła pochodzi z drugiej połowy XI wieku - stąd też romańska bryła imponującej budowli. Średniowieczny styl ewidentnie zaburzają barokowe zwieńczenia wież, dobudowane w XVII stuleciu. We wnętrzach z kolei dominuje już rokoko.

Takie oryginalne połączenie surowej, ascetycznej wręcz fasady z wprost ociekającymi bogactwem dekoracjami w środku tworzy jedyny w swoim rodzaju kontrast estetyczny. Fascynująca architektura to niewątpliwie istotny, aczkolwiek nie jedyny atut krakowskiego kościoła św. Andrzeja Apostoła z turystycznego punktu widzenia. Na wyróżnienie zasługują zwłaszcza średniowieczne zabytki i późnobarokowe dzieła sztuki - takie jak XIV-wieczne relikwiarze, ołtarz główny wykonany przez Francesco Placidiego z czarnego marmuru, freski (autorstwa Karola Dankwarta albo Innocentiego Montiego, w tym temacie badacze nie są w pełni zgodni) czy obrazy z XIX stulecia.

Kościół św. Andrzeja Apostoła wybudowano w latach 1079-1098. Za panowania króla Władysława Łokietka opiekę nad świątynią przejął klasztor klarysek - i siostry tego zgromadzenia pełnią tą posługę po dziś dzień. Budowlę kilkukrotnie przebudowywano, najczęściej w związku z mniej lub bardziej poważnymi w skutkach pożarami. Na przełomie XVII i XVIII wieku podjęto decyzję o gruntownym remoncie wnętrza, co wiązało się także ze zmianą wystroju na bogatszy, barokowy.

Niestety dla zainteresowanych zwiedzaniem zabytku od wewnątrz, kościół św. Andrzeja Apostoła w Krakowie klaryski otwierają wyłącznie w czasie nabożeństw. Codzienne msze odprawiane są zwykle o godzinie 7:00 - w niedziele i uroczystości dodatkowo o 10:00 - do tego dochodzą rozmaite “okazje specjalne”: święto patrona, nowenny ku czci opiekunek zakonu etc.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz