Kopiec Krakusa

Ładny widok na Kraków rozciąga się także z Kopca Krakusa (Kraka), mimo że jego wysokość wynosi zaledwie 16 metrów. Znajduje się na Krzemionkach, między ul. Powstańców Śląskich i ul. Wielicką. Wzniesiono go prawdopodobnie w VII w. Według podań, na jego szczycie miał być pochowany legendarny założyciel Krakowa - Krak.

Niektórzy twierdzą, że w sensie astronomicznym, kopiec powiązany jest z wybudowanym w tym samym czasie Kopcem Wandy znajdującym się w pobliżu Huty im. Sendzimira. Azymut łączący oba kopce jest zgodny z azymutem wschodu słońca w dniu 1 maja. Wedle tej teorii kopce zostały wzniesione przez Celtów, w których kalendarzu, data 1. maja jest niezwykle ważna.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Legendarne miejsce pochówku założyciela dawnej stolicy Polski - Kraka. Znaczna część archeologów szacuje, że mierzący dziś ok. 16 metrów wysokości kurhan usypano między VII a X stuleciem. Teorii dotyczących rzeczywistych powodów usypania kopca na dzisiejszych Krzemionkach jest całe mnóstwo. Bez względu na wszystko, stanowi on doskonały punkt widokowy.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz