Kamienica Hipolitów

XIV-wieczna rezydencja w sąsiedztwie Kościoła Mariackiego, spośród pozostałych budowli w okolicy wyróżniająca się sgraffitową elewacją. Kamienica Hipolitów w Krakowie to cenny zabytek o interesujących zdobieniach i architektonicznych detalach, a także jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Wystawa urządzona przez MHK nosi nazwę “Mieszczański dom”, co mówi w zasadzie wszystko o tym, czego turyści mogą się tutaj spodziewać. Pięknie urządzonych, bogato i ze smakiem urządzonych wnętrz - dokładnie takich, w jakich na co dzień żyli lepiej sytuowani krakowianie. Kamienicę Hipolitów nazwano po włoskiej rodzinie kupieckiej, która nabyła nieruchomość w XVII stuleciu. I właśnie typowy dla tego okresu styl barokowo-rokokowy przedstawia ekspozycja na pierwszym piętrze. Wyżej przygotowano mieszkanko rodziny XIX-wiecznej - nieco skromniejsze w wystroju, aczkolwiek także emanujące ciepłem ogniska domowego.

Naturalnie w krakowskiej Kamienicy Hipolitów zgromadzono mnóstwo antyków oraz szeroko pojmowanych dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego. Na szczególną uwagę zasługują chociażby stiukowa dekoracja gabinetu (wykonana przez Baltazara Fontanę), zdobiąca sypialnię kolekcja obrazów, salonowe meble i tkaniny, a także zbiór pozytywek i wszelkiego rodzaju zegarów.

UWAGA - od czerwca do jesieni 2018 Kamienica Hipolitów przechodzi prace konserwatorskie. W tym czasie wystawa w zabytku jest niedostępna dla zwiedzających.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz