Dom pod Krzyżem

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Oddział Teatralny imienia Stanisława Wyspiańskiego pod kuratelą Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Dom pod Krzyżem to średniowieczny zabytek, wybudowany najprawdopodobniej na przełomie XIV i XV stulecia jako część prowadzonego przez klasztor św. Ducha szpitala. Budynek kilkukrotnie przebudowywano, zmieniało się też jego przeznaczenie.

Dom pod Krzyżem w Krakowie mieścił m.in. przytułek dla ubogich, mieszkania i sklepy. Wreszcie w 1917 roku nieruchomość trafiła w ręce Związku Artystów Plastyków, zaś w 1933 r. swoją działalność zainaugurował tutaj teatr eksperymentalny “Cricot”, pod kierownictwem Józefa Jaremy. Po 3 latach miejscy radni zdecydowali o przeznaczeniu budynku na cele muzealne - te plany ziściły się długo po zakończeniu II Wojny Światowej, bo w 1969 r. Od samego początku działalności placówki w centrum zainteresowania były teatr i sztuka.

W 2008 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zamknęło stałą wystawę “Dzieje teatru krakowskiego”. Dom pod Krzyżem musiał przejść gruntowny remont, poza tym wiele zgromadzonych teatraliów wymagało prac konserwacyjnych. Od tego czasu trwają prace nad scenariuszem nowej ekspozycji głównej - według pierwotnych zamierzeń miała być udostępniona po kilku latach. Jednak po upływie dekady miłośnicy sztuki nie doczekali się jeszcze nowej, dużej wystawy. Tymczasem MHK w Domu pod Krzyżem organizuje kolejne wernisaże artystyczne i ekspozycje czasowe, poświęcone krakowskim artystom teatralnym.

Mini przewodnik

Część średniowiecznego kompleksu szpitalnego, po II WŚ ostatecznie przekazanego w ręce Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W 1969 r. zabytkowy Dom pod Krzyżem stał się Oddziałem Teatralnym im. Stanisława Wyspiańskiego, jednak w 2008 r. zamknięto ekspozycję stałą. Od tego czasu budynek przechodzi kolejne remonty, urządzane są też wernisaże i wystawy czasowe.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja