Cysterski zespół klasztorny

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Na wschód od Osiedla Wandy znajduje się cysterski zespół klasztorny. W jego skład wchodzi kościół Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Wacława - 9 marca 1970 r. podniesiony do rangi bazyliki mniejszej pod wezwaniem Krzyża Świętego przez papieża Pawła VI - klasztor i kościół św. Bartłomieja. Początki założenia sięgają 1222 r. kiedy to wieś Mogiła, stanowiąca obecnie część Krakowa, została podarowana cystersom.

Budowa pierwszej ze świątyń zakończyła się w 1266 r., przebudowano ją wszelako w XVIII w., w stylu barokowym. Barokowych zmian doczekał się także klasztor wzniesiony w XIII w. Drugą świątynię wystawiono z drewna w 1466 r., w XVIII stuleciu ją powiększono.

Mini przewodnik

Zakonny kompleks świątynny, który swoimi korzeniami sięga 1222 r. i oddania wsi Mogiła w ręce braciszków. Cystersi wznieśli tutaj drewniany kościół św. Bartłomieja (1466 r. lub przełom XIII/XIV w.) oraz klasztorną bazylikę Krzyża Świętego - oryginalnie kościół Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Wacława (1266 r.),w XVIII w. przebudowany po barokowemu. Czyli bardzo, ale to bardzo "na bogato".


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja