Celestat

Dawna siedziba Bractwa Kurkowego - czyli strzeleckiego - funkcjonującego w Krakowie od XIV wieku. Wprawdzie Celestat, od staroniemieckiego Zielstätte, do dzisiejszego zespołu parkowo-pałacowego przeniosło się dopiero w XIX stuleciu (wcześniej krakowskie Bractwo Kurkowe ćwiczyło i przeprowadzało szkolenia dla mieszczan przy Bramie Mikołajskiej i na terenie pałacu w Łobzowie), to Muzeum Historyczne Miasta Krakowa właśnie tutaj urządziło swoją ekspozycję na temat miejskiej obronności.

Stałą wystawę rozmieszczono w dwóch pomieszczeniach zabytkowej posiadłości. Sala Strzelecka Celestatu o powierzchni 320 m² charakteryzuje się wiernie zrekonstruowanym, neogotyckim wnętrzem. W gablotach czeka mnóstwo cennych trofeów i pamiątek, z darami cesarza Franciszka Józefa I i Srebrnym Kurem na czele. Dostojny ptak, prawdziwe arcydzieło sztuki jubilerskiej, to najważniejsze insygnium w krakowskim Bractwie Kurkowym, według miejskiej legendy podarowane organizacji przez samego króla Zygmunta Augusta w 1565 roku. Oczywiście nie mogło zabraknąć bogatej kolekcji broni palnej i białej.

Mniejsza (60 m²) Sala Bracka w Celestacie prezentuje bardziej współczesne eksponaty, od zakończenia II Wojny Światowej do dziś. W tej części placówki Muzeum Historycznego Miasta Krakowa dominują rzeczy świadczące o głębokim przywiązaniu Braci Kurkowych do wiary i kultury chrześcijańskiej. Dodatkowo w pałacowym holu wywieszono tarcze strzeleckie z prestiżowych konkursów o miano Króla Kurkowego - najstarsze pochodzą z przełomu XX i XXI wieku.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz