Budowle i ogrody Wawelu

Plenerowa trasa turystyczna na Wzgórzu Wawelskim, organizowana przez rokrocznie przez Zamek Królewski. Szlak “Budowle i ogrody Wawelu” to bardziej pewien wariant zwiedzania, dostępny wyłącznie sezonowo (zazwyczaj od ostatnich dni kwietnia do końca września) i tylko z oprowadzaniem przez przewodnika. W ciągu półtorej godziny zwiedzający poznają - przynajmniej pobieżnie - najważniejsze elementy złożonego zespołu zabytków.

Pierwszym etapem “Budowli i ogrodów Wawelu” jest zamkowa wystawa Wawel Zaginiony, prezentująca historię zabudowy najsłynniejszego zakątka Krakowa. Następnie trasa wiedzie przez kolejne dziedzińce, Katedrę Wawelską, królewskie ogrody i tzw. Sień Tatarską aż po Basztę Sandomierską. Na szczególną uwagę zasługuje zamkowa zieleń, zasadzona na wiernie zrekonstruowanych po badaniach archeologicznych rabatkach, parterach etc.

Królewskie ogrody na Wawelu podzielone są na dwie części: taras górny i taras dolny. Zdecydowanie więcej zainteresowania wśród turystów wzbudza drugi z nich - jest zdecydowanie bogatszy, bardziej kolorowy i ma więcej elementów dekoracyjnych. Przejście trasy “Budowle i ogrody Wawelu” ma pokazać, jak niegdyś wyglądał tzw. ogród łaźnia.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz