Brama Floriańska

Jeden z bardziej charakterystycznych i najciekawszych elementów fortyfikacji, jakie otaczały średniowieczny Kraków. Owszem, zdecydowaną większość miejskich murów i zabudowań obronnych z tego okresu rozebrano w XIX wieku, jednak Brama Floriańska przetrwała. Podobnie zresztą jak Barbakan, z którym swego czasu tworzyła jedną, spójną całość.

Pierwsze wzmianki o specjalnych umocnieniach północnego wjazdu do Krakowa datuje się na 1307 rok. Według badaczy najstarsze, kamienne fragmenty Bramy Floriańskiej powstały najpewniej jeszcze w XIII stuleciu. Najbardziej rozpoznawalnymi elementami całej konstrukcji są płaskorzeźba św. Floriana oraz piastowski orzeł zaprojektowany przez Jana Matejkę. Na wzmiankę zasługują także obronna wieża z barokowym hełmem, dodanym w trakcie odbudowy po Potopie Szwedzkim - szczyt baszty sięga 34,5 metra wysokości - oraz XIX-wieczny ołtarz główny, z kopią malarskiego dzieła “Matka Boska Piaskowa” z epoki późnego baroku.

Rzecz jasna Brama Floriańska odgrywała w Krakowie nie tylko rolę militarną, ale także reprezentacyjną. To właśnie w tym punkcie rozpoczynała się główna, “miejska” część Drogi Królewskiej - tradycyjnego szlaku królewskich orszaków, formowanych przy okazji najróżniejszych świąt i uroczystości. Via Regia wiedzie dalej przez ulicę Floriańską, gdzie aż do Rynku Głównego stoi sporo zabytkowych budowli o niezwykłej historii. Żeby wymienić tylko stylowo dekorowane kamienice “Pod Matką Boską” i “Pod Murzynami”, najstarszy hotel w Krakowie “Pod Różą”, dawny dom Jana Matejki, Muzeum Farmacji Collegium Medicum czy Jamę Michalika - Cukiernię Lwowską, w której tworzyli artyści Młodej Polski.

Nazwa Bramy Floriańskiej i wiodącej przez nią ulicy pochodzi od kościoła św. Floriana. Tradycyjnie to z tej świątyni wychodziły królewskie orszaki, wkraczające następnie przez miejskie mury do serca Krakowa.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Średniowieczny zabytek, fragment dawnych fortyfikacji Krakowa, ważny punkt na Drodze Królewskiej. Brama Floriańska, wybudowana na przełomie XIII i XIV w., pełniła zarówno funkcje obronne, jak też reprezentacyjne. Dlatego nad wjazdem do Starego Miasta górują i 34,5-metrowa baszta, i piękne, architektoniczne detale - orzeł piastowski czy płaskorzeźba św. Floriana.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz